علایم کم خونی

    این که می گویند روستا نشینان بیشتر از شهرنشینان به علامت بیماریها اطلاع دارند بدان جهت است که دور از پزشک زندگی می کنند و این حالت روانی آنها را امیدوار ودارای اعتماد به نفس می سازد، که روی پای خود ایستاده و از وجود خود ما یه بگیرند. ای کاش شرایطی را سازمان بهداشت ودرمان وپزشکان بوجود می آوردند که فرهنگ وابستگی به دکتر و داروی شیمیایی به فرهنگ استقلال (از مراجعه مستمر و بدون جهت به دکتر و دارو) تبدیل شود؛  منظورم این است که کمر همت را محکم ببندیم و خودمان علائم کم خونی و هر بیماری دیگر را بیابیم و خودمان را روانه درمانگاه، آزمایشگاه ها... وتبعات ناگوار بیماری زای آنها  نکرده و نتیجه مورد نظر را هم بگریم. اکثر آنچه را توصیه می کنم،  از هیچ دانشگاه وکتابی بدست نیاورده ام،  به خصوص علل و علامات بیماریها را، وقتی می بینیم یک فرد  دانشگاه  نرفته می تواند تا این حد رشد کند و کسانی را مشاهده می کنم براثر ناآگاهی  وبدون جهت گرفتار دکتر دارو ...، و آلوده به سیگار... هستند، واقعاً به شدت نگران می شوم و نمی دانم چگونه این واقعیت را به دیگران، برسانم و به فهمانم که می شود براحتی خود کفا شوند تا زندگیشان معنا پیدا کرده واز کارایی خود لذتی ببرند که از هر چیز دیگر نخواهند برد ولذا ناچارشدم احساس درونی خود را گفته  وآن را کتمان نکنم  شاید مفید واقع شود.

      ازعلامات کم خونی مواردی هستند که فهرست وار می آید. بی حالی، زود خسته شدن، احساس ناتوانی در راه رفتن،  خشک شدن دست ها در حمل و نگهداشتن وزنه, احساس فشار در قسمتهای قلب, تنگ نفسی. در موارد حساس و دیدن صحنه های وحشتناک و عصبانیت، احساس درد در قفسه سینه و سمت چپ که قلب قرار دارد و کاملاً بی حال شدن در این گونه مواقع می باشد.  چون ضربان قلب و مصرف خون بالا رفته و خون بقدر لازم نمی رسد، کم خوابی وبد خوابی، یکی از علامات مهم کم خونی است، جوان که خوابش زیاد است و دیر هم بیدار می شود به خاطر خون زیاد است، زود از خواب پریدن و بهم خوردن در وقت صدای شدید و ناگهانی که علامت ضعف اعصاب و قلب هم هست، کم اشتهایی و افت توان جنسی،  لرزش بدن و دست، سفیدی رنگ و پریدگی آن، افت دید چشم و حتی شنوایی، خستگی همراه سر درد در وقت کارهای فکری...، ولذا آدم کم خون نمی تواند یک ساعت براحتی مطالعه کند, در تصمیم گیری زود دچار تزلزل خاطر و وسواسی می شود، آدمهای وسواسی هم کم خونی دارند و هم ضعف عمومی، وسواسی غیر از اینها علت اصلی دیگری ندارد و هر علت  دیگری پدیده همین دو علت (ضعف عمومی و کم خونی) خواهند بود. نیزکاهش وزن لاغری، خشکی پوست بدن، سیاه دودی رفتن چشم و گیج رفتن سر.  پزشکان پلک چشم را پایین آورده و داخل را نگاه می کنند اگر سفید باشد، علامت کم خونی است؛ شما انگشتان دست را کاملاً مچ کرده و فشار بیاورید، اگر پشت ناخونها کاملاً سرخ باشد مشکلی نیست ولی اگر سفیدی آن بیشتر باشد علامت کم خونی خواهد بود, کم رنگ و رقیق وزرد بودن خون در وقت خون دماغی... نیز می تواند از علائم باشند. باید توجه داشت علامات دیگر نیز خواهد بود ولی ساده ترین علامت همان کم خوابی مستمر است. لازم به ذکر است، که سردی زیاد بدن, علاماتش شبیه بعضی از علامات کم خونی است مانند بی حالی ولی سردی بدن برعکس باعث خواب زیاد، عمیق وسستی بدن  می شود

بایدهای غذایی و کم خونی

     همانطورکه قبلاً اشاره شد, اینکه همه  سیستم های بدن باید بیاری هم بر خیزند، تا این مواد لازم را تولید کنند، خیلی مهم است، چون همه سیستم ها و عوامل بدن در یک دیگر تأثیر دارند و تا همه علل و عوامل، نیازمندیها را با هماهنگی بسیار پیچیده خود، تأ مین کنند، به طوری که تا کاستی ها برطرف نشده ونیاز مندیهای بدن تأمین نشود، نظم و ترتیب حاصل نشده است و تا تعادل دربدن بر قرار نگردد، به همان اندازه بیمار خواهیم بود. برای تأمین خون به دو نوع مواد نیاز داریم مواد خون ساز و مولد خون.

بایدهای خون ساز

    مواد غذایی دارای آهن،  خون سازی بدن را کاملاً تأمین خواهند کرد؛  اگر بدن ما از آهن لازم برخوردار باشد دراین مورد دچار مشکلی نخواهیم شد، مواد غذایی سرشار از آهن را باید در عدس, تره سبزی، تره (مولد خون هم هست) پیاز، سیر،  سیر چمن، کشمش, انگور،  پرتغال،  خرما. البته چیزی به اندازه عدس کار خون سازی را فعال وتأمین نمی کند،  وخوابیدن رو به قبله که دستور اسلام است،  که هم باعث جذب آهن ببدن می شود وهم چون در جهت حرکت مغناطیسی است، خواب راحت می شود و خواب راحت برای بدن از غذا هم دارای اهمیت بیشتری می باشد، ولذا  هرجا می خوابیم باید پاها بطرف جنوب و سربطرف شمال باشد، ولذا ثابت شده برای رفع خستگی از مغز وتقویت آن بسیار مهم وحتی برای کسانی که کار فکری دارند ضروری وحیاتی می باشد واین یکی از دستورات مستحب اسلام می باشد که بهترین درمان وداروی دارای چندین اثر حیاتی وشفابخش می باشد، که ما را ازمراجعه به پزشک ومصرف دارو شیمیایی زیان آور،  درامان می دارد. همه دستورات واجب و مستحب... اسلام چند منظوره وتأمین کننده سلامتی دنیا وآخرتند، که بحثی مفصل دارد.

بایدهای غذایی

       مواد غذایی که می توانند خون بیشتری را بما هدیه کنند و از ارزش غذایی خوبی برخوردارند، مانند جگر، کباب بره، وگوسفند( پشمی باشد بهتر است)، وسعی کنید هرکبابی باگوجه وکمی شور مزه باشد. واگر تشنه شدید حدود یک ساعت بعداز صرف غذا آب ویا آب میوه وشربت پرتقال... زیاد بنوشید، چون خود آب وکلاً مایعات به ازدیاد وگردش خون کمک شایانی می کند؛ چون شصت درصد بدن ما را آب تشکیل می دهد، هر مقدارکم شود به همان اندازه دچار مشکل وافت خون خواهیم شد. ونیز سبزی تره را آبش را می گیرند و بعد از غذا میل می کنند. کلاً سبزیجات همه خوب است، به خصوص جعفری، افرادی که کم خونی دارند جعفری خشک را با تخم مرغ و دیگر غذاهای زیاد مصرف کنند، حتی دم کرده آنرا بجای چای مصرف کنید خیلی خوب است، گوجه را با جگر ودیگر مواد غذایی بخورید، که بهترین کمکی برای هضم غذاهم می باشد، جوانه گندم باشیر، شیر باعسل، زرد آلو وانگور بعد از غذای گوشتی (درحد زیاد)که معجزه می کنند، درکتابی دیدم اگردر هفته سه بار بعد از غذای گوشتی انگور و یا زردآلو مصرف شود، هر انسان لاغری کاملاً فربه و چاق و قوی می شود. خرما و مغز بادام خون را در همان سطحی که هست نگاه می دارند. لذا در ماه مبارک رمضان مستحب است افطار را با خرما باز کنند. البته مصرف بادام اشتها راکم می کند. ونیز کشمش، عسل, پسته که سرشار از خون است، کسی که کم خونی دارد پسته خام را ناشتا بقدر نصف ربع کیلو روز اول و بعد کم کم زیاد کند تابه ربع کیلو برسد و یک روز در میان ادامه دهد و بعد روی آن آب جوش  بنوشد و غذا نخورد تا کاملاً گرسنه شود. بهتر است پسته را با کشمش سبز ویا خرما میل کنند. ونیز شنبلیله و علف خشک آن داخل غذا های گوشتی، خیلی خوب است ولی چون خون را غلیظ می کند باید کم و گاهی مصرف شود و مایعات زیاد مصرف شود که جلو غلظت خون را بگیرد، مایعات غیر از آنچه در غذاها وجود دارد حداقل در بیست و چهار ساعت، آدم معمولی،  باید هفت لیوان آب مصرف کند، خواه به صورت شربت و یا آب ماست به صورت دوغ باشد، ونیز ولو تشنه هم نباشیم، باید قبل از غذا  به قدر دو لیوان آب ملایم  بنوشیم، وسعی کنیم چای خیلی کم رنگ ونارنجی باشد، تا تشنه شویم، چون چای زیاد وپررنگ، جلو تشنه شدن را می گیرد وجبران آب خنک را نمی کند؛  چای برای کم خونی، اشتها, نقرس, قلب، معده و راحت خوابیدن مضراست واگر داغ مصرف شود سبب کم حوصلگی و عصبانیت می شود. زرده تخم مرغ با آب جوش، گوجه، و انار شیرین که خون را نیز تصفیه می کند، کرفس، کاهو, کلم نیز خوب می باشند, خوردن روغن زیتون, مولد خون نیست ولی در فعال کردن عوامل درگیر، چون  قلب وعروق... واقعاً شاهکاری می کند، در یکی از کشورها که سرانه مصرفشان زیاد است، مرگ و میر پنجاه درصد کم تر است ، ولذا خدا وند در سوره «التین» به آن سوگند یاد کرده است" والتین والزیتون": ما مسلمانان قرآن را تنها برای ثواب می خوانیم ولی دیگران برای سلامتی خود از آن بهره می برند!؟ در حالی که ما باید برای بشر الگو باشیم و لی چرا نیستیم،  علتی دارد؟!.

    کسانی که مرتب دچارکم خونی می شوند ویا این که می خواهند دچارکم خونی نشوند،  همیشه باید این رژیم غذایی را رعایت کنند بخصوص افراد دارای سن بالا، افرادی که کار فکری دارند وازهمه مهم ترافرادی که مبتلا به بیماری تالا سیمی وکم خونی ارثی هستند، هرچند رژیم آن را درمان نکند ولی لازم است این دستورات را کاملاً رعایت کند ولا اقل جلو بدترشدن را خواهدگرفت.

                                        نباید های غذایی

     بایدها درمقایسه با نبایدها کاملاً متفاوت می باشد، باید ها درست مانند درختی می باشد که پس ازکاشت چند سال بعد به ثمر می نشیند ونباید ها شبیه این است که جرقه ای هکتارها جنگل را به خاکستر تبدیل کند، یعنی اگر یک ماه کسی رژیم گرفته باشد باچند روز که مثلاً چای زیاد وپررنگ بنوشد کافی است، به حال اول برگردد. یکی از نبایدها استفاده کردن از چای زیاد و غلیظ است، چون هم باعث کم خونی وکم اشتهایی و ضعف قلب می شود و هم اگر بعد از غذا مصرف شود مانع جذب  آهن غذا به بدن می شود؛ که آهن از مهم ترین مواد حیاتی و تشکیل دهنده خون است, ونیز استفاده زیاد از مواد غذایی سرد، مانند خیار, دوغ و ماست, سیب زمینی, گوجه , کدو... هم از طریق دیگر مشکل ایجاد می کنند کلاً مصرف زیاد غذای سرد، برای بدن ضرر دارد وازجمله گردش خون را دچار کندی نموده ودر خون رسانی به مورگها اختلال ایجاد می نماید؛  لذا باید درحد معمول و همراه با غذا وموادی مصرف شود که در دفع سردی آن تأثیر داشته باشد ولازم است  خوراکی های  زیاد سرد  شبها صرف شود،  چون از تأ ثیر آن می کاهد، وغذاهای گرم را صبح ها، مثلاً اگر شب نان ماست یا نان وخیار... خوردیم صبحانه خرما, کشمش,  عسل,  نبات سیاه دانه...، یا ماست را باخرما... مصرف کنیم. لازم به ذکر است ماست ودوغ، اگر بامواد دارای آهن صرف شود ، مانع جذب آهن غذا به بدن می شود لذا کسانی که آهن بدنشان کم است، باید مدتی خود داری کنند و بعد هم کم مصرف کرده وهم  با غذا هایی باشد که آهن کمتری دارند

ترشی زیادش از حالت انعطاف پذیری عروق می کاهد، روده ها راتنبل نموده وباعث  غلظت وکندی حرکت خون نیز خواه شد، لذا باید کم وگاهی باشد اصلاً  ترشی زیاد وشدید باعث لاغری ضعف اعصاب, افت فشار خون می شود واز این طریق مشکل ایجاد خواهد کرد. البته ترشی آب لیمو مشکل ساز نیست ولی میوه های زیاد ترش، آب غوره وسرکه خیلی بداست وافراد لاغر، ضعیف، ...  باید حتی درهفته یک بارهم استفاده نکنند، ولی افراد چاق ودارای فشار خون حتی باید زیاد، اما بیشتر آب لیمومصرف کنند، چون درتلطیف پوست وشادابی، ضد مکروب بودن... خیلی مؤثر می باشد

     انواع ادویه جات چون باعث انجماد وکندی حرکت خون هم می شوند، باید خیلی کم وگاهی استفاده شود، به خصوص فلفل سیاه که بسیار بدست، مصرف فلفل سیاه درحد زیاد و در هر غذا علاوه بر اینکه مشکلاتی را متوجه خون می کند، زیبایی را نیز از بین می برد ولذا مناطقی که رسم است، فلفل  زیاد مصرف می کنند، همه سیاه و نا زیبا هستند، مادر باردار اگر فلفل زیاد مصرف کند بعید نیست که بچه او کاملاً سیاه شود  هرچند مادر زیبا باشد؛ فلفل سیاه آثار دارویی خوبی دارد، از جمل ضد سلولهای سرطانی می باشد، ولی مضرات آن بیشتر است وکسی که مشکل سرطان دارد ویا احتمال آن می رود باید درحد معمول استفاده کند.

  باید های رفتاری

      این تصور درست نیست که بایدهای رفتاری، چه ربطی به ازدیاد خون دارد؟؛ باید توجه داشت، هرچیزی که حتی اندک اثری در سلامتی ما دارد، عکس آن  بیشتر از آن در بیماری ما نقش ایفا خواهد کرد، و نیز حتی کم ترین سلامتی ویا بیماری که یک چیز بیشتر نیستند، ورا وپشت صحنه آن ممکن است صد عامل بزرگ وکوچک، اصلی وفرعی وجود داشته باشد؛ بنا بر این حتی نوعِ طرز تفکر هم می تواند در ازدیاد... خون اثر داشته باشد، مانند افراد دارای سعه صدر...که مثلاً کمتر عصبانی می شوند. باید های رفتاری نه مولد خونند ونه خون ساز, ولی علل و عوامل و ابزار خون ساز ومولد خون را، فعال و آماده می سازند. و لذا این امر مهم تر از وجود مواد خون ساز و مولد خون می باشد, چون مواد خون ساز ومولد خون باشد ولی عوامل خون تنبل و نا کار آمد باشند، اصلاً مواد غذایی هرچه باشد از بین می رود، ودر واقع اثر معکوس وزیان بار ازخود باقی می گذارند، که داریم می بینیم.

    ولذا همین عدم نباید ها وتحرک درکنار استفاده از مواد خوراکی  می باشد، که امروزه از یک میلیارد چاق در جهان، سالی17 میلیون آن راهی گورستان می شوند، و24 میلیون بیماری آلزایمر (فراموشی) نمونه دیگر آن است.  ونیز در ایران هفتاد میلیونی, 7 میلیون بیمار دیابتی  و بیش از ده میلیو فشار خونی وبیش ازآن انواع افسردگی که علت عمده آنها بی تحرکی وورزش نکردن است؛  تجزیه... مواد غذایی  برای تأمین خون... به فعال بودن عوامل و کارایی ابزاری، ضرورتاً نیازمند است، به همین جهت است که به خصوص، درباره ورزش زیاد سفارش می کنند که حتی ریشه قرآنی هم دارد و در چندین آیه مسأله نیرومندی و قوت جسمانی در کارهای اجتماعی و نظامی مورد توجه قرار گرفته است. تفریح، نشاط و خنده، وکلیه روشهای رفتار درمانی همه  دست بدست هم می دهندو اعصاب، عضلات، ماهیچه ها وگلبولها... را قوی, برزیده و فعال می کنند؛ ورزش گردش خون را سریع و تنظیم می کند, نفس کشیدن، عرق کردن، همراه تحرکات، سبب می شوند، سموم و ضایعات خون و کلاً بدن را از منفذهای کوچک و بزرگ بدن خارج و خون را پالایش داده وصاف کنند؛ همین تحرکات به عروق حالت انعطف پذیری وفنری داده و از رسوب... در عروق که باعث فشار خون می شود جلوگیری می کند؛ چون فشارخون بعد از تصلب شرایین، ورسوب زدن وسخت و سفت شدن عروق، رخ می دهد. ورزش قلب و ماهیچه های آن را کاملاً برزیده و فعال می کند و آن را آماده می کند براحتی خون را به همه جای بدن و موی رگها رسانده و گاز کربنهای بدن را از راه تنفس خارج سازد؛ ورزش وتحرک چون اشتها را زیاد وباعث هضم وجذب درست غذا ببدن شده وازطرف دیگر از زخم معده، یبوست ...که همه این ها باعث کم غذایی وضعف می شوند، جلوگیری می کند، لذا از بزرگترین عامل تقویت خون به شمار می آید، شما شاید درمیان ورزشکارانِ دنیا حتی یک نفر دارای مشکل خونی... پیدا نکنید ونخواهید کرد!؟ علاوه براین ها ورزش زمینه ساز سی سال عمر بیشتر آنهم همراه بانشاط وسلامتی...می باشد

     ورزش برای هر دردی درمان ضروری و از هر دارویی کار ساز تر است؛ به همین جهت برای هر کس نسخه می کنم، برای هر دردی باشد متناسب با آن دستور ورزش , حتی نظافت حمام, درست خوابیدن... می دهم و خلاصه خداوند می فرمای" گفت خداوند او را بر شما بر گزید و او را در علم و(توان وسلامت) جسمی وسعت بخشیده است... بقره آیه 247) شما به بینید اسلام تا چه حد به سلامت وقوای جسمی وروحی توجه دارد، چون مایه حیات وعامل کار آمدی انسان در همه زوایای زیست وزندگی می باشد. ولذا حضرت رسول(ص) می فرمایند "لاخیر فی الحیاه الا مع الصحه: زندگی بدون سلامتی(روحی وجسمی) خیر وسعادتی درآن نیست": درمورد نباید های رفتاری، باید هارا عکس کنیم، دیگر نیازی به توضیح نیست

تصفیه و پالایش خون

     خون مانند سوخت ماشین باید از یک صافی عبورکند, کلیه ها وکبد که پالایشگاه خونند ، بسیار حساس ودقیق می باشند، چون خون هم در موی رگهایی باید عبورکند، دریک اینچ پوست بدن هفده متر عروق خونی وجود دارد، که حتی با چشم مسلح به مشکل دیده می شود و هم اینکه کلیه ها، باید شرایط لازم را برای تصفیه خون دارا بوده ودرواقع سالم وکار آمد باشند، وبالا تر ازآن باید ناخالصی های خون درحدی باشد که کلیه ها قادر به تصفیه همه نا خالصی ها باشند؛ مثلاً سموم بدن نباید بیش از حد مجاز باشد والا یا درنهایت کلیه ها دچار مشکل می شوند ویا اینکه مقداری از سموم به داخل خون برگشته ومشکل ایجاد می کند که البته اینها درجای خودش باید توضیح داده شود که چه باید کرد.

بهترین راه این است که در ماه اردیبهشت که خون در حال ازدیاد است، خون بدهیم، این خون دادن درست مثل این است که وسیله فرسوده ماشین را عوض کنیم، این روش محسنات زیادی دارد از جمله ناخالصی ها بدون اینکه برای کلیه ها زحمتی ایجاد کرده ویا هزینه ای را برما تحمیل کنند، صورت می گیرد؛ ومهم  اینکه روند خون سازی وتولید آن را بالا می برد چون باعث آمادگی وتقویت عوامل درگیر می شود؛ باید گفت خون دادن ازحجامت هم اثر بخش تر وهم عاری تر از هر مشکلی می باشد ،البته حجامت هم خوب است، ائمه (ع) هم حجامت می کردند ولی آن زمان این امکانت نبود.

     به هرصورت کسانی که به عللی نمی توانند خون بدهند ویاحجامت کنند، باید از غذاها ومیوه هایی استفاده کنند که اثر بیشتری دارند. مفید ترین مواد خوراکی  در میان میوه ها، بهترین صافی انار است که درفصلش باید زیاد مصرف شود البته سایر میوه ها وکلاً مایعات چون خروجی زیادی دارند، خون را تصفیه ورقیق می کنند به خصوص هندوانه، خربزه، و کاهو، لیمو شیرین و بعضی از عرقیات هم مفید هستند؛ مانند عرقق یونجه، کاسنی وعرق بیدکاسنی، عرق نعنا، عرق20 گیاه، عرق شاتره؛ وبرای ازبین بردن انگل وکرم خون خوار، مصرف عرق نعنا، بومادران وعرق زینیان، باید مصرف و مانع  برطرف شود. که ربع ساعت، بعد از هر غذا نصف استکان وبقیه آب و میل شود، ویک عرق که تمام شد بعداز سه روز از عرق دیگر استفاده  شود؛  وتوجه داشته باشید هرکدام  از روشها ویا غذاها... بهتر وبا شرایط ما و دیگر شرایط مناسب تر است، آن را باید ملاک قرار داده وچیزی را که بر گزیده ایم ازآن بیشتر استفاده کنیم  وچشم بسته کاری را انجام ندهیم .

علائم خون کثیف: خارش پشت دستها، وپشت هر دوکتف می باشد که مرتب وبدون هیچ   علتی خارش شروع می شود، همزمان غلیظ وسیاه رنگ بودن خون وخواب زیاد وسنگین وکسل کننده می باشد، کسانی که این علامات را دارند بهترین روش همان خون دادن است وحجامت هم اشکال ندارد امّا کسانی که این علامات را ندارند حجامت برای آنها حتی ممکن است مضر باشد ولی اگر خون و وزنشان  زیاداست خون دادن مطمئن ترین وبانتیجه ترین روش تصفیه خون می باشد، چون کارکاملاً فنی اعمال شده است وخون دادن نتایجی دارد که حجامت ندارد، ازجمله اثرات خون دادن این است، این زمان که بانک خون وجود دارد ویک کارحیاتی برای نیازمندان به خون است، که گاهی سبب نجات یک انسان از مرگ حتمی می شود.

 افت و فشار خون

     نه افت بطورکلی دلیل ونشانه کم خونی است، و نه فشار نشانه غلبه و ازدیاد خون، افت فشار عمدتاً دلیل برعدم حرکت و سرعت لازم در خون است که ممکن است کم خونی هم همراه آن باشد و فشار خون ناشی از سفت شدن، انعطاف ناپذیر بودن و رسوب در عروق می باشد،  ودر واقع تصّلب شرائین که به دوران کودکی برمی گردد، باعث فشارخون می شود. لازم به ذکر است، اگر خون  زیاد باشد فشار را تشدید می کند، چون عروق  جواب گو نیستند. در این جا لازم است هر کدام را جدا، مورد بحث قرار دهیم.

افت فشار خون

    علت افت فشار خون، بیشتر بر اثر اصرار بر یک سری مواد غذایی نا مناسب می باشد مانند مصرف ترشی و سردی زیاد, مصرف زیاد میوه هایی مانند،  هندوانه, کدو، ماست ترش آب نرفته، گوجه، خیار ومیوه زیاد ترش؛  اینها باعث پا یین آمدن فشار خواهند شد وکسانی که بهرعلتی مبتلا به ضعف عمومی هستند، ازجمله کم اشتهایی ویابیماری که باعث کم غذایی و ضعف می شوند؛ ولذا باید توجه داشت، ضعف عمومی و دیگر عوامل کمک به افت فشار می کنند. گمان نمی کنم افت فشار ارثی باشد ولی ممکن است عوامل دیگر دخالت داشته باشند مانند بیماریهای وراثتی که باعث کم اشتهای وضعف می شوند ولذا از این طریق بیماری وراثتی باعث افت فشار خواهد شد. ولی درکل امید به درمان امکان پذیرخواهد بود؛ که قدری به دقت وکوشش بیشتر نیاز دارد. البته عصبانیت، نگرانی وکلاً افسردگی، همان گونه که سبب فشار خون می شوند، امکان دارد باعث افت فشار هم بشوند، که باید نباشند

علایم افت فشار، گیج رفتن سر و اینکه وقتی از زمین بلند می شویم، یا بطرف بالا نگاه کنیم،  و درهمان حال سر را به گردانیم،  سرمان گیج رفته وگاهی ممکن است، اگر دستمان را جایی نگیریم ویا فوراً  ننشینیم ، به زمین خواهیم خورد؛  بیحالی, زود خسته شدن، خواب آلودگی، سِر شدن... دست وپا ، زود خشک شدن دست دروقت حمل بارهم، می توانند از علائم باشند

       برای بالا رفتن فشار باید خرما، کشمش,  عسل,  تخم مرغ, انگور، سبزی, انجیر, نبات و سیاه دانه، آب قند وآب نبات که بهتر ازآب قند است وباید زیاد مصرف شود, مصرف شیر درحد زیاد، چون شیر بطور کلی خون و دیگر سیستم های بدن را متعادل می کند، فشار بالا باشد پایین می آورد، پایین باشد بالا می برد. نشاط, خنده و شوخی, تفریح، ورزش ملایم  نه سنگین و دیگر روشهای رفتار درمانی که بیش از صد مورد می باشند، چون این قبیل رفتارها، باعث تقویت سیستم های بدن می شوند؛  درکل، به بالا رفتن فشار کمک می کنند. برای بالا رفتن فشار غذاهای پر انرژی , اضافه کردن نمک ولی نه زیاد؛ گوشت و جگرگوسفند پشمی وگوشت شتر و استفاده خیلی کم از ترشی به  خصوص ترشی آب غوره وسرکه ومیوه زیاد ترش و غذاهای زیاد سرد. البته اگر فرد دچار کم خونی هم هست باید از مواد خون ساز وموّلد خون هم استفاده کند 

     لازم به تذکراست، کسانی که افت فشار دارند، به خصوص کسانی که خیلی زود دچار این مشکل می شوند، اگر می خواهند سالم وراحت باشند، لازم است به طور مدام رژیم داشته باشند وافراد دارای این قبیل بیماری های مزمن وعود کننده، تا آخر عمر باید این الگوی غذایی را ترک نکنند، چون وضع عمومی بدنشان با این قبیل غذاها عادت کرده وخوگرفته است  وتنها با این روش می توان سالم وبانشاط بود ولذا باید ادامه داد وحتی یک روزهم ترک نکرد.

 فشار خون و بالا رفتن آن

     فشار خون هم شایع تراست و هم علاج آن قدری مشکل, چون بیشتر در سنین بالا رخ داده ویاتشدید می شود؛ که علل و عوامل آن ریشه ای و روز به روز رو به فزونی پیش می رود, لذا باید مفصل بحث شود.

علل پیدایش فشار

     پیری بطورعموم یکی از علل پیدایش ویا تشدید فشار خون است، افراد پیر به علت اینکه تحرکاتشان کمتر شده ونیز به مرور، رگها و عروق درحد زیاد رسوب کرده و حالت انعطاف پذیری خود را از دست داده اند؛ روی هم رفته باعث فشار ویا تشدید آن می شوند. منظور از تشدید، اینکه ممکن است ریشه ژنتیکی، تربیتی وغیره داشته باشد. ولذا  همان طورکه اشاره شد کم تحرکی، در دوران پیری به تشدید و بالا رفتن فشارکمک می کند. یعنی اگر کسی در پیری تحرک داشته باشد، با وجود عوامل دیگر وحتی ریشه ژنتیکی، فرد دچار فشار باز دارنده نخواهد شد. وازهمه مهم تر وخطرناک تر؛ عواملی مانند غم وغصه، عصبانیت شدید ومکرر، پیش آمدهای ناگوار وحوادث... که ممکن است اینها ریشه در دوران کودکی هم داشته والان یکی پس از دیگری ظاهر شوند؛  واین که دوران پیری فشار همگانی وشدید تر وبیشتر است،  چون دراین زمان، انسان همه چیز خود را از دست داده همه این ها، انسان را درمحاصره گاز انبری قرار می دهند.؛ ونیز از عوامل دیگر که اول باعث افسردگی وافسردگی باعث فشار می شود؛ مانند این عوامل، که بدان ها اشاره می کنیم؛ نا آگاهی وجهل، نبود ایمانی وتقوا،  بد اخلاقی، عقده ای بودن، که ریشه اکثر این ها به دوران کودکی برمی گردد، کینه توزی که از جهل ...سرچشمه می گیرد،  دعوا ودرگیری، حرص مال وخود را به آب وآتش زدن ها.... خلاصه چون همه این ها روی هم رفته باعث نا آرامی ونا آرامی باعث افسردگی ...می شود، بهترین بستر می باشند برای بروز ویا تشدید فشارخون؛ جدیداً  ثابت شده افراد دارای ایمان وباورهای دینی اصلاً  دچار فشار خون نمی شوند که آ ن را سال 85 از رسانه بین الملی یاد داشت کرداه ام. مافکر می کنیم اسلام هر چه گفته فقط برای آخرت وجهنم وبهشت می باشد!؟ درحالی که در درجه اول، برای دنیا وبعد برای آخرت می باشد، ولذا مرتب درنماز می خوانیم " ربنا آتنا فی الدنیا حسنه" وبعد می خوانیم " وفی الآ خره حسنه":  ولی در طرز تفکر وعمل، درست عکس آن دیده می شود. ولذا بامشکلات عدیده سردرگم رو برو هستیم وازعلت آن بی خبر!؟!؟!؟. نا گفته نماند، همان طورکه به پاره ای ازعلل وعوامل اشاره شد، وجود عوامل بی حد فسشارجهل وبی تقوایی... بقدری مخربندکه نه لازم است، فشار ریشه ژنتیکی داشته باشد ونه علت پیری که می توان گفته؛ قسمت عمده ای از فشارها زاییده این مقوله اند؛ وطبق بررسی های علمی، منشأ همه بیماری ها خلأ ایمان ومعنویت... است !؟

     یکی دیگرازعوامل بسیارمهم وخطر ناک فشارخون، چاقی می باشد. البته این بدان معنا نیست که آدم چاق براثرخون زیاد دچار فشار می گردد، بلکه پرخوری ازیک سو باعث تصّلب شرائین وتشدید آن می شود، و ازسوی دیگر، چون اصولا اکثر اینها کم تحرک ویا بی تحرکند، این ها باعث می شوند، هم عروق دچار رسوب زدگی، سفتی وتنگی شوند و هم در نتیجه  عروق از حالت انعطاف پذیری خود خارج شوند. البته، ممکن است بسترسازی تصلب شرائین به دوران کودکی بر گردد که اکنون عوامل دیگرهم سبب شده اند به فشار تبدیل شود.

     درمورد اینکه چاقی علت عمده فشار به حساب آید، وچاقی هم وراثتی باشد، می توان گفت خود فشارهم برادر چاقی است. ولی همان طورکه گفته شد، اگر عوامل بازدارنده ای مانند، باور های دینی ومعنویت، تحرک و ورزش باشد، می توان گفت حتی اثری از فشار باقی نخواهد ماند؛ هرچند صد در صد ژنتیکی و وراثتی باشد

     درحال حاضر یک میلیار چاق درجهان وجود دارد که سالی هفده میلیون آن راهی گورستان می شودند؛ درایرا ن هفتاد میلیونی خودمان هفت میلیون دیابتی، سیصد هزار مبتلا به بیماری آلزایمر وبه همین تعداد کمتر یا بیشتر چربی خون... وجود دارد وحد اقل یک چهارم مردم مبتلا به فشار می باشند که علت عمده همه اینها بی تحرکی... می باشد؛ یعنی همان سالمند هفتاد ساله هم اگر تحرک داشته باشد به فشار مبتلا نمی شود. مانند سه پیرمرد صد وپانزده ساله چهارمحال وبختیاری،  دهدشت یاسوج واستان گلستان که سال 85 شاهد کارکردن آنها درمزرعه بودیم!؟. چرا اسلام برکار وتحرک تا آن حد تأکید دارد که آن را درحد جهاد در راه خدا می داند؟! که اگر تصّور شود صرفاً برای درآمد است تصوری غلط وناصواب وبه نوعی ظلم به خود اسلام است!؟ همین دیروز 6/9/87 شاهد یک درگیری ناگوار میان مادر ودختری شوهرکرده ای بودیم که مادرخواسته بود دختر را دکتر ببرد، دختر قبول نکرده بود. این خانم هم وسواسی گرفته وهم به شدت افسردگی دارد وعلت آن بیکاری وبی تحرکی است که از جزئیات آن کاملاً با خبرم!؟

آیافشار می تواند ارثی باشد؟

      چاقی معمولی را می توان ارثی وژنتیکی به شمارآورد،  امّا گمان نمی رود فشار خونِ این قبیل چاقی ها ارثی باشد، ولی اگرچاقی بطور کامل وراثتی باشد، این قبیل افراد اگر مبتلا به فشار خون هم باشند فشار آنان ریشه ژنتیکی دارد که ممکن است علل وعوامل دیگرآن را تشدید کرده باشند. ولی ناگفته نماند اگر بد اخلاقی بی ایمان, زیان کاری  ژنتیکی باشد چون قبلاً گفته شد اینها می توانند ازعوامل فشار باشند، در واقع فشارخون این افراد بنیاداً وراثتی وژنتیکی خواهد بود، همان طورکه قبلاً هم اشاره شد درمقایسه، افراد با ایمان, خوش خلق, شوح طبع...کمتر دچار فشار و یا افت فشارخواهند شد و اگرهم بشوند خیلی سریع  وراحت خوب می شوند، چون بررسی جدید دانشمندان  نشان می دهد، ا فراد دارای باورهای دینی ومعنویت درمقابل درمان زود جواب داده وبهبودی خود را خیلی راحت  بدست می آورند؛ مسلم این گونه حالت ها،  وراثتی هم می تواند باشد ولذا  بچه این قبیل افراد، دچار فشار خون... هم نمی شوند چون زمینه وبستری برای جوانه زدن  و رشد فشار وجود ندارد .

جا دارد درهمین جا به این نتکه اشاره شود، دانشمندان، پی برده اند،  افرادی که فشار آنان مزمن شده است، معالجه بوسیله دارو شیمیایی پاسخ قطعی نمی دهد که البته علت آن را واکنش درد درمقابل دارو می دانند؛ ولی باید قبول کرد که علت اصلی، همان تهی بودن از ایمان وتقوا می باشد، چون گفتیم افراد متقی اصلاً دچار فشار نمی شوند، اگر هم به شوند، زود خوب می شوند وحتی این افراد دچار چاقی بیمارگونه هم نمی شوند و لو از آدم چاق بیمارگونه هم چاق تر باشند و بیماری چاقی هم نداشته باشند. این قبیل افراد را دیده ایم وهم اکنون افرادی را داریم که ممکن است چاقی این ها وراثتی باشد ویا براثر رژیم غذای خوب بوده، و درنتیجه، دارای سلامت جسمانی وآرامش روحی و روانی بوده و هم چاق سالم باشند؛ چون اینها بی تحرک... نیستند. واقعاً عجیب و بحثی طولانی دارد که معنویت و سپس تحرک هماهنگ، چه ها که نمی کنند!؟ . چرا اسلام تا این حد  درمورد ایمان ، تقوا...ورژیم غذا، کار وتحرک ...تأکید دارد؟! اشتباه ما وکلاً بشر این است که طرز تفکر عملی ما این است که اسلام هرچه می گوید به خاطر نجات از جهنم ورفتن به بهشت است!؟؛  درحالی که بهشت وجهنم درهمین دنیا شروع شده  وتا ابد ادامه  می یابد که حتی آیات زیادی دراین باره  داریم؛  در واقع استفاده ما ازاسلام عزیز بدترین استفاده است چون آن را فقط درمعنویات واخلاق وجهنم وبهشت خلاصه ومحصور کرده ایم و دشمنان اسلام هم اسلام ما را با این خصوصیات وروش  شناخته وبا این دید به آن نگاه می کنند!؟ و همین بود که باعث منزوی شدن اسلام گردید وبا تبلیغات وسیع خود، دین را از زندگی روز مره بشرجدا  وبه حاشیه زندگی رانده وحصاری محکم میان دین وزندگی کشیدند!؟ وعجیب تر این که خود ما بسترآن را فراهم کردیم وحتی به طور ناخود آگاه،  درحصار کشیدن  اطراف اسلام، درنحوه زندگی کمکشان بودیم وهنوز هم هستیم!؟!؟!؟؛  به همین جهت، آیت الله امام خمینی(ره) فرمودند« اسلام غریب است»!؟:

علایم و نشانه های فشار خون

      احساس حالت کوبیدگی،  بی حالی، کم حوصلگی،  بالا آمدن رگهای پشت دست و گردن...، گزگز کردن دست وپا، زود اعصبانی شدن و درحالی عصبانیت سردرد وضربان شدید قلب, صدای ممتد سر و صدای وز وز درگوشها، لرزش بدن،  ضربان قلب  همراه تنگی نفس،  آشفتگی چشم و تیرگی رنگ صورت،  عدم توان در وقت کار،  تمایل به نشستن و خوابیدن,  اختلالات در خواب و غذا, عدم تمایل به دوست...، بی میلی به خندیدن و شوخی؛ بطور کلی این افراد  دچار افسردگی هم هستند؛ حتی در مورد نوع غذا می توان پی برد که فرد فشار خون دارد یا نه؛ مانند مصرف نمک, گوشت و چربی, شیرینی زیاد, غم و غصه وحوادث تکان دهنده که باعث می شوند، فوراً دریک شرایط غیر عادی قرار بگیرند. این جا هم از جاهایی هستند که باید دقت کنیم و واقعاً خودمان پزشک خود بوده وکمتر وابسطه باشیم.

      افرادی که زمینه عصبانی شدن ندارند, از غذاهایی که فشار را بالا می برند، استفاده کنند، یا مشکل ناگهانی رخ بدهد...؛ زیاد دچار مشکل نمی شوند و هم اینکه اثرات وضعیت پیش آمده زود بر طرف می شود ولی کسانی که زمینه فشار دارند اگر عصبانی شوند, حادثه ای رخ دهد تا مدتها گرفتارند؛ و در مواردی که فشار حاد شده باشد، حوادث... ممکن است فرد را بستری و یا دچار سکته کند. لذا کسانی که زمینه فشار دارند، همین که احساس کردند حالت غیر عادی به آنها دست داده، باید خود را از آنچه( خوردنی ورفتاری) باعث این گونه حالات می شود دورکنند. ونیز اگر تاکنون متوجه نبوده ایم به فشار مبتلا هستیم وتازه متوجه شویم داریم به فشار مبتلا می شویم، برای جلوگیری از تشدید و ریشه کن کردن آن، جداً با ید بکوشیم، چون اگر بیش از شش ما ادامه پیدا کرده ومزمن شود، دیگر فایق آمدن برآن  مشکل است،  چون ازیک سو، روزی یا به مرگ زود رس ویا سکته منتهی خواهد شد، واز سوی دیگر منشاء بیماری های وراثتی، همین نوع بیمارهای مزمن است وبس که باید اگر فکر سلامتی...خود نیستیم، لااقل زندگی نسل های بعدی خود را به مخاطره نیندازیم. شش میلیون معلولین فعلی ایران، نتیجه بی توجهی ما پدران و مادارن به امر سلامتی می باشد. به کتاب (مشاوره ژنتیک) دکتر غلامرضا نور زاد، مراجعه کنید متوجه خواهید شدچه می گویم .

بایدهای غذایی و فشار خون

     درکتاب رژیم غذا با دلایل روشن،  ثابت کرده ام،  با داشتن برنامه و رژیم غذایی درست خانواده ها، والدین می توانند چنان آینده فرزندان را ترسیم کرده وبسازند که حتی کوچک ترین مشکل باز دارنده جسمی، روحی و اخلاقی و... متوجه آنها نشده و بزرگترین خدمت را (نه بیک نسل بعد از خود بلکه) به نسلهای دور، کرده باشند، و برعکس ممکن است، براثر بی توجهی، آینده فرزندان خود را ویران و بزرگترین خیانت را به فرزندان خود کرده باشند!؟

 سال 85 بود که دوکتاب درباره ژنتیک وبیماری های وراثتی نوشتم، وبعد درهمین رابطه وقتی کتاب ( مشاوره وژنتیک) را مطالعه کردم، این جابودکه متوجه شدم والدین چه خیانت هایی که امکان دارد مرتکب شوند. و نیزتاریخ 19 /1/86 بود که  برای بدست آوردن علل بیماریهای ارثی ومادر زادی، به آسایشگاه معلولین وسالمندان خیریه بقیه الله، مراجعه کردم، وقتی معلولین را با آن وضع دیدم تازه متوجه شدم چه خبر است!؟ که مسلم عده زیادی ازوالدین به همین جهت باید جواب گو باشند !؟ وآن روز روزی است که هیچ عذری پذیرفته نیست!؟ و آن روز ندا داده می شود"...بأی ذنب قتلت: تکویر آیه9 " خیلی ها را دارم می بینم درقعرجهنم دنیا دارند دست وپا می زنند، وفکر می کنند زندگی یعنی همین وحتی علت این بد بختی را نمی دانند!؟ راه پیشگیری بنیادی این است که والدین از هر نظرکاری کنند که هر نسلی بعد از نسل دیگر سالم باشد؛ همان طورکه قبلاً گفته شد. ازعلل فشار عصبانیت, غم و غصه , بی تحرکی... است؛ که اگر والدین در زندگی خود با نشاط با تحرک... باشند فرزند آن ها هم عین خود آنها رشد خواهند کرد، وریشه قرآنی دارد" « ای پیامبر» بگو هر کس طبق روش (و خلق و خوی وراثتی) خود عمل می کند : اسراء آیه 84": پدر ومادر با ایمان فرزندان آنها همه نوعاً با ایمان خواهند بود؛ قبلاً گفته شد افراد با ایمان کمتر دچار فشار خون خواهند شد و اگر هم  بشوند زود و راحت خوب می شوند

     به هرصورت برای کاهش فشار انواع میوه جات  و ترشی خوب است، به خصوص گریپ فورت که هم تأثیر آنی دارد وهم خواص درمانی زیاد، آب چغندر قرمز که عروق را منبسط وانعطاف پذیر می نماید وخود آن وبرگهایش که داخل آش می کنند، البته هویج وزردک هم این نوع اثر را دارند، ونیز خیار با ماست, پنیر خیلی کم وبا خیارکه نمک آن را کاهش بدهد، هندوانه درحد زیاد, کدو، کاهو با ترشی, کرفس را باماست که ضد نقرس هم هست ،  گوجه، گوشت سفید مانند گوشت مرغ و ماهی. البته گوشت ماهی بهتر است ولی زیاد روی درگوشت خوب نیست چون گوشت یکی از عوامل پیدایش وتشدید کننده فشار می باشد، ماست به صورت دوغ، درحد زیاد وبهتر است شبها مصرف شود که سردی آن اذیت نکند، دم کرده چای ترش،  غذای بی نمک اگر فشار شدید باشد نمک باید بطورکلی از وعده های غذایی حذف گردد، کمی مغز گردو بعد از غذا، قارچ، مصرف پای مرغ، عرق کاسنی, عرق بهار نارنج، عرق شاه تره،  ترشی گردو که خیلی خوب است،  عرق گل گاوزبان، عرق 16 گیاه،  وعرق 18 گیاه ؛ نصف استکان و بقیه را آب پرکرده و ربع ساعت بعد از غذا میل شود، ویک نوع عرق که تمام شدبعد ازسه روز نوع دیگر شروع  شود وهر کدام که اثری بیشتر دارد آن را مرتب مصرف کند. البته اینها فشاررا کنترل کرده و از تشدید آن جلوگیری می کنند و آن چیزهایی که با کمک دیگر عوامل قادرند فشار را،  ریشه کن کنند در قسمت بعدی خواهد آمد, هسته انگور زیاد توصیه شده، لذا انگور دو مزه که کمی ترش باشد، زیاد باید مصرف شود، وهسته آب غوره  را کوبیده و مصرف شود؛ به طور کلی مایعات باید زیا د مصرف شود تا هم رسوب زدایی کند، وهم اینکه عروق را نرم وروان وخون را رقیق نماید. درمورد همه بیماریها هیچ چیز به پای مایعات و ورزش نمی رسد.

روزه گرفتن بهترین درمان می باشد؛  درکتاب طب سنتی وگیاهی نوشته اسماعیل اژدری که از کتاب داشمند روسی بنام«الکسی سوفورین» گرفته شده، روزه برای پنجاه نوع بیماری اثر بخش می باشد ؛ آیت الله امام خمینی (ره) درهفته یک روز روزه می گرفت ولذا درسن78 سالگی پزشک گفته بود قلبش مانند قلب آدم چهل ساله کار می کند، ایشان هم ورزش می کردند وهم توصیه به ورزش؛  ولذا توانست انقلابی جهان شمول را بیافریند ورهبری کند، این است که اسلام به سلامت وتوا ن جسمی اهمیت داده است 

     قابل توجه، اینکه نباید آنچه درکتاب نوشته شده آن را وحی منزل بدانیم یا اینکه هرچه برای  دیگری خوب است برای ما هم خوب باشد، بلکه آنچه  برای وضع مزاجی وفشارما سازگار است یا ناسازگار باید همان را انتخاب ویا ترک کنیم ؛ شما حتی دو نفر را نخواهید یافت که از نظر وضع مزاجی یکسان  باشند واکنش هر مزاجی نسبت به دارو وغذا خاص خود آن مزاج است. این یکی از مشکلات درمان درطب جدید است که به  همه یک نوع دارو داده می شود وباید گفت درصدی ازبیماری ها از همین راه ماندگار شده و به بیماری وراثتی تبدیل می شوند

     واز همه مهم تر اینکه تا آخر عمر حتی یک روزهم ازداشتن رژیم غذای منظم نباید غفلت نمود والا عود خواهد کرد وهمین باعث می شود بیماری روز بروز بدتر وریشه دار تر گردد؛ چون این قبیل نوسانات،  بدن را فرسوده  وقلب وعروق را دچار اختلال جدیِ نزدیک به سکته خواهد کرد!؟

نبایدهای غذایی و فشار خون...

بازهم یاد آوری کنم، رعایت نبایدها از بایدها مهم تر است و اصلاً مشکل بشر در دنیا و زندگی روزمره ودرآخرت روانه آتشکده شدن تنها بخاطر انجام نباید هاست، دوری ازنباید ها همان رعایت تقوا است که تقوا شامل مسائل مادی... هم می شود،  همانطور که عفت شامل همه چیز می شود، مانند عفت درکلام, عفت در غذا... اصلاً همه بیماریها و فرزندان بزهکار حاصل نبایدهای اخلاقی، هستند نه عدم بایدها، ماکباب و پلو گوشت نخوریم، بیمار نمی شویم، مانند قدیم، ولی غذای مانده... هر چند دراصل خوب بوده،  بخوریم مریض خواهیم شد. نمک چون باعث رسوب و عروق را سفت می کند واقعاً مضراست و باید کم مصرف شود؛ غذای جمعی را کم نمک بریزید، بعد هرکس خواست نمک بزند, مصرف نمک درایران پنج برابر استاندارد جهانی آن می باشد، ولذا ایرانی به سنگ کلیه معروف است!؟ گوشت و چربی، سرخ کردنی، بطورکلی مضراست ودرهفته  نباید بیش از دو بارباشد، آنهم بهتر است گوشت مرغ وماهی باشد و با ترشی، آب لیمو، ترشی انار، مصرف شود و بعد از هر غذای گوشتی وبرنجی، گریپ فورت،  پرتقال میل شود؛ کله وپاچه به خاطر چربی زیادش... بداست؛ شیرینی باید کم مصرف شود، به خصوص شرینی های مصنوعی, تخم مرغ در هفته یک بار با گوجه و بعد هم روی آن میوه میل شود، تخم مرغ چون مواد ضد فراموشی دارد ناچار باید استفاده شود وگاهی که فشا ر زیاد اذیت می کند بجای تخم مرغ باید گردو مصرف شود چون جبران تخم مرغ را می کند وچربی آن مشکلی ندارد، چون برای کسانی هم که چربی خون دارند حتی مصرف آن توصیه شده است وبعداز هرغذایی مصرف آن از هر بیماری جلو گیری کرده وچربی زاید غذا را دفع می کند وکلاً خاصیت واکسنی دارد ؛ انواع ادویه جات به خصوص فلفل سیاه بسیار بد است, شنبلیله و علف آن، چون خون را غلیظ می کنند باید کم وگاهی مصرف شود, سیگار بدترین عامل تشدید فشاراست ودرجهان سالی چهار میلیون انسان را اول راهی بیمارستان وبعد راهی گورستان می کند، زیاد غذا خوردن،  غذای مانده،  نان کهنه،  سرخ کردنی،  دارچین ولی به اندازه یک عدس داخل چای و در هفته دوبار اشکال ندارد. کلاً هر مواد غذایی که باعث غلیظ شدن خون وکم شدن آب بدن  شود خوب نیست، هر مواد کنسرو شده ای به علت نمک بالا وپنیر نمک دار ممنوع است، سرکه، پیاز،  فندوق،  قهوه، گوجه، بادمجان، اسفناج، عدس و کلاً مواد دارای آهن بالا باید کم و گاهی باشد. باز هم لازم است گفته شود، شما باید متناسب باشرایط مزاجی... خود وحتی دیگر شرایط فصلی ومنطقه ای... الگوی درست غذایی انتخاب کنید نه این که صرفاً هرچه درکتاب آمده ویا پزشک وکسی دیگر گفته است، همان را انجام دهید. قسمت عمده ای از بیماری ها وماندگار شدن آنها این است که بیمارانی چشم بسته،  هر توصیه ودستوری را بکار می گیرند

باید های رفتاری

  درمورد اهمیت رفتار درمانی نسبت به غذا  درمانی ورژیم غذا،  باید توجه داشت رفتار درمانی مزیت های فراوان  ومختلفی دارد،  وبه طورکلی  به خاطر جهاتی،  بارژیم غذا  قابل مقایسه نیست  چون هم هزینه  بردار نیست، وهم  رعایت خیلی چیزها  درآن  لازم نمی باشد ، مشکلات  تهیه... را ندارد ، همه رفتار درمانی ها باهر نوع بیماری  سازگارند ومهم تر این که  متعدد  می باشد،  تنها در دوکتاب رفتار درمانی اول ودوم بیش از شصت مورد رفتار درمانی توضیح داده شده است

      سال 85 در دانشگاه  علوم  پزشکی قم درمورد طب از دید گاه اسلام  وغذا درمانی باآقای دکتر...وخانم دکتر...گفت وگو داشتیم، خانم دکتر...گفتند.  بیمار سرطانی را باغذا  درمانی چگونه درمان می کنید؟  گفتم. غذا  درمانی یک طرف قضیه است،  وما ده ها روش رفتار درمانی داریم  وکاملاً  توضیح دادم؛ در نهایت آقای دکتر... فرمودند. ما حاضریم گروهی را  در اختیار شما قرار دهیم تاکار خود را به  صورت آزمایشی  شروع کنید. دراین جا به چند مورد مهم  باید های رفتاری دارای تحرک اشاره  می کنیم، چون بی تحرکی از عوامل بسیار مهم فشار وچاقی است.

   1 : ورزش: بدن سازی و ورزش بهترین درمان برای هم پیش گیری از این قبیل بیماری هاست وهم درمانی است که اگر متناسب ومستمر باشد،  فشارخون را به طور کلی از سر راه بر خواهد داشت ، چون  عروق را رسوب زدایی وانعطاف پذیر وقلب را برای خون رسانی منظم و فعال  می نماید. نیز در همین رابطه کار وفعالیت های فیزیکی وبه طور کلی سر گرمی ها که انسان را از گرفتار شدن   در چنگال  فکر وتخیلات بی فایده  نجات  می دهد، واین ها  بهترین  رمز موفقیت  و روش غلبه بر فشار خون است، همان طور که  بیکاری وفکرکردن هیولایی، از بزرگترین عامل  وپیدایش فشار می باشد وعلت اینکه بزرگ سالان باز نشستگان  خانه نشین... بیشتر به فشار خون شدید مبتلا هستند، به جهت بی تحرکی،  بیکاری  وغم وغصه است، که در این زمان  به سراغ  کسانی می آید  که  هم توان  وجوانی را  از دست داده  اند وهم به آرزوهای دور ودراز خود نرسیده اند،  همه این گرگ های خیالی  دست بدست هم داده  وانسان را در منگنه ومحاصره گاز انبری قرار داده و می درند، ولذا  فشار بالا می رود ؛ که دارو وحتی رژیم غذاهم اثر رضایت بخشی نخواهند داشت،  چون زیر بنا خراب ، مانع سر راه وعلت باقی است!؟

  2: تفریح و مسافرت:  انسان موجودی است ازطبیعت ونیز گردش درطبیعت زیبا را دوست دارد. یکی ازپزشکان معروف جهان عقیده دارند هر بیمار غیر قابل علاجی را باتفریح می توان درمان کرد؛ درهمین سال جاری 86 بود که ازقول پزشک با تجربه ای (دراخبار پزشکی) شنیده شد، عده ای ازنابینایان را مدتی دردامن طبیعت اسکان می دهند، بینایی آن ها بهبودی حاصل پیدا می کند، ایشان اضافه کردند، رانندگانی که دردامن طبیعت زندگی می کنند، کمتر دچار تخالفات راننده گی می شوند. بطورکلی، از خانه بیرون زدن  ومسافرت وهجرت... برای سلامتی حرف اول را می زند ولذا حضرت رسول(ص) می فرمایند "سافروا تصحوا: مسافرت کنید تاسالم وتن درست بمانید": تفریح درمانی از تجربیات خود ما نیز هست. واین که چدین آیه بطورسریع و ضمنی داریم که درهمان کتاب های رفتار درمانی آورده شده اند وبیش از ده صفحه درباره تفریح درمانی ومهارجرت درمانی توضیح داده ام

  3 :روابط اجتماعی. یکی از مهم ترین روش درمانی می باشد. داشمندان جدیداً پی برده اند برخودهای اجتماعی وروابط دوستانه با افراد به قدری درسلامت وتقویت روحی انسان اثر دارد که روابط عاطفیِ خانوادگی ندارد. فلسفه عیادت بیمار، سرکشی به اقوام، هدیه دادن، گفت وگووخنده... از علل وعوامی هستند که درسلامتی وتن درستی انسان معجزه می کنند؛  درمورد خنده ونشاط (که محصول این قبیل برخوردهای اجتماعی می باشند) گفته می شود، یک دقیقه خنده تا دوازده ساعت انسان پرنشاط خواهد بود. دردیگر کشور جلساتی برای خندانیدن برگذارمی شود، ودر ایران هم جدیدیدآً شروع شده است. درمورد اثرات خنده گوشه هایی از یاد داشت ها، ازگفته دانشمندا خارجی بدین قرار می باشد.

 از دانشمندان کشورایرلند: خنده ودیدن صحنه های زیبا وگوش دادن به مطالب خنده دارباعث تقویت قلب وکاهش فشارخون می شود. نشاط وخنده سبب کاهش مواد شیمیایی وسمی دربدن می گردد واز این رو سبب تقویت سیستم های عصبی وانرژی زایی در بدن می شود. خنده عوامل تنش زایی در بدن را کنترل وساکت می نماید. خنده باعث خود گذشتگی وجوان مردی می گردد. خنده بر اثر واکنش های درونی موادی را تولید می کند که سبب کاهش درد شده وسیستم های دفاعی وایمنی بدن را تقویت می کند؛ وافرادی که روزی ده دقیه بخندند مشکلات زندگی را به راحتی تحمل می کننده. خنده درد ها را کاهش می دهد وافسردگی را کنترل می نماید. درپی بررسی جدید دانشمندان آمده است، احساس خوشبختی افراد، همانند بیماری های مسری به دیگران سرایت می کند، به این طریق که این حالت از خود امواجی را تولید می کند که سبب می شود واکنش های بیولوژیکی در دیگران تحریک کند احساس خوشبختی کنند.رادیو پیام 21/9/87  « همه ازرادیو پیام 85و86»

 خلاصه به طورکلی گفت وگو وبرد خورد های شادِ اجتماعی، وجود انسان را از هر آلودگی وخستگی پاک می نماید درست مانند همان نمونه اخیر فوق که احساس خوشبختی به دیگران سرایت می کند، چیزی که صد ها حدیث درمورد اثرات نشاط وخوشحالی، زمانی بیان شده که حتی سوادی هم وجود نداشت و دانش امروزی تازه به جایی می رسید که بزرگان دین قرن ها پیش گفته اند ودریک مورد حضرت رسول (ع) می فرمایند " تذاکروا وتلاقوا وتحدثوا فان الحدیث جلاء للقلوب ان القلوب لترین کما یرین السیف وجلاُؤها الحدیث :بایک دیگر ملاقات، گفت وگو ومذاکره کنید زیرا گفت وگو دلها را صیقل وجلا می دهد، همانا دلها مانند شمشیر زنگار می گیرند وبرطرف کننده آن گفت وگو... می باشد.اصول کافی ج1 ص50 ": گمان نمی کنم اگر همه ورزش کاران، گردشگران، افراد دارای روحیه اجتماعی... را بگردیم درمیان آنها، افراد دارای فشارخون وحتی بیمار پیدا کنیم،  واگر هم باشد، شاید یک در صد نباشد، آن هم نه دارای فشار بالا. بنابر این، با این نوع مطالعه وروش مقایسه ای در جامعه وسپس نتیجه گیری، خیلی از مشکلات مادی ومعنوی خود را، باید اول ریشه یابی واندزه گیری وسپس درمان وحل کنیم. اصولاً این قبیل مقایسه ها ازما فردی باتجربه می سازد که مهم ترین رمز موفقیت است

                                                     نباید های رفتاری

        گرچه از باید ها می توان به نباید هم پی  برد ،  ولی بد  نیست  به  چند  مورد آن  به پرد ازیم،  چون  رعایت  نبایدها ازانجام  باید ها  بسیار با اهمیت تر می باشد؛  باید ها مانند  کاشت درخت  برای ثمر است  که باید چند سال  صبرکرد تا ثمر بدهد  ولی نباید ها  مانند یک جرقه  می باشد که  جنگلی را   به آتش کشیده وبه خاکستر تبدیل می کند. گاهی شده یک  عصبانیت ... باعث سکته ویا حتی مرگ  بیمار فشار خونی شده  ولی چند ماه رژیم غذا  هنوز او را به حال طبیعیش بر نگردانیده است!؟؛  به طور کلی  درمسائل اخلاقی ، دوستی با دیگران ... نیز این گونه بوده  ویک  قاعده کلی  بوده و بایک  فحش دوستی به دشمنی تبدیل می شود!؟

   1: غم و غصه: که اگر برای همیشه  ادامه  داشته  باشد،  چون  این گونه  افراد  قهراً  نمی توانند  شاد  بوده وبخندند،  همین امر  باعث  می گردد،   همیشه  گرفته واخمو باشند،  وهمین اخمو بودن ...  بهترین بستر خواهد بود  برای پیدایش فشار خون  وهر بیماری دیگری  و به  دنبال آن  عصبانیت  خواهد  بود که درکوتاه مدت  فرد  را می خواباند  چون این گونه  افراد  دربرخورد ها  زود عصبانی می شوند؛  ولذا  رژیم غذا هم بگیرند  بی فایده است،  درست مانند ثمره  درخت که  یک آفت  همه  میوه ها را  نا بود  وزحمات  چندین ماهه باغبان را از بین می  برد؛  پزشکان زیاد  سفارش می کنند. تا می توانید از غم وغصه دوری وآن را به خنده وشادی مبدل سازید . اصولا  افراد  باتقوا... ولو در سخت ترین شرایط زندگی قرار داشته باشند،  حد اقل آن این است که دچار غم وغصه ... نیستند؛  مانند اولیاء ومؤمنین که اصلاً شادند که درکتاب شناخت درمانی  دراین مورد کاملاً  توضیح  داده ام؛  ولذا خداوند می فرمایند"...کسانی که پرهیزکاری را پیشه کنند وعمل صالح انجام دهند « ودر اصلاح خویش ودیگران بکوشند»  نه ترسی بر آنهاست ونه غمگین می شوند: اعراف آیه 35":  یعنی اگر مشکل... هم باشد همان ایمان آتش همه را به خنکی تبدیل می کند؛  مانند حضرت ایوب (ع) وبیماری هفت ساله اش که حتی خم به ابرو نیاورد!؟.  مافکر می کنیم  ایمان وتقوا فقط برای آخرت است !؟ درصورتی که نیاز ما به آن دردنیا از آخرت بیشتر است،  چون جای ساختن خانه آخرت در دنیا است وتنها مصالح آن دردنیا پیدا می شود نه درآخرت !؟ چون دنیا برای شدن وآخرت برای بودن درخانه ساخته شده در د نیاست

     2: بیکاری:  درخانه ماندن  وسحر خوابی... از نباید هایی هستند که بیمار را  روز بروز بد تر خواهند کرد؛  این قبیل افراد حتی دچار کم اشتهای، افت قوای جنسی ...، گوشه گیری ونوعی افسرگی... خواهند  شد؛ نظیر این  افراد را  سراغ  دارم، کسی که مدتی گرفتار وسواسی شدیدی شده  ومرتب درگیری خانودگی شدید داشتند وبا هر روش اصلاحی هم  درست نشد ؛  تا این  که بطور اتفاقی به کارِ فراگیر، متنوع  ومستمری  مشغول شد؛  که حالا وضع خوبی پیدا کرده است . اگر واقعاً می خواهیم  بر بیماری غلبه کنیم جداً باید  ازبیکاری، گردش وتفریح نرفتن واز همه مهم تر از سحر خوابی مستمر دوری کنیم  وبه همین جهت بود که کتابی مستقل در بار فلسفه سحر خیزی نوشتم  که خیلی جالب ومطالعه آن برای هرکسی ضروری است؛  چون سحرخوابی یکی از عوامل بسیار مهم حتی شکست وناکامی افراد می باشد وشکست وناکامی بستر است  برای فشار خون وهر نوع بیماری روحی وسپس جسمی که درجامعه زیاد دیده شده ومرتب گرفتار دارو و درمانند!؟

     3 :عدم تقوا ومعنویت: بزرگترین عامل برای همه پدیده  های ناگوارِ روحی وروانی،  ودر نهایت جسمی می باشد؛  قبلاً گفتیم  جدیداً به اثبات رسیده است ،  افراد  دارای  باورهای دینی هم کمتر دچار بیماری می شوند وهم این که خیلی راحت  وخوب  درمقابل عمل جراحی،  جواب می دهند اصلاً همه درگیری ها،  عصبانیت ها، حرص وجوش زدن ها (  برای جمع کردن مال ...) وغم وغصه برای این که چرا مثل فلانی  نشده ...؛  اگر دقت کنیم  خواهیم دید،  بد اخلاقی ها...  همه وهمه ازناحیه افراد تهی ازمعنویت می باشد اگر خواستید علل گرایش به سیگار وسپس مواد مخدر ودرنهایت دزدی  وآدم کشی ...  را پیدا کنید  باید اول متوجه مقوله ایمان وتقوای افراد شویم  وخانواده  ها  را  به  بینیم  چگونه اند؛  سال 83  خدمت مسؤول شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قم بودم؛  در مورد علل گرایش به مواد مخدر، ایشان انشگت روی خانواده  ها گذاشت،  ازقدیم هم این گونه بوده  وخواهد بود، وهمین خانواه ها هستند که  جامعه  را  فساد گرفته  و دیگران را هم آلوده می کند!؟

      خلاصه  ما فکر می کنیم حتی نماز خواندن،  تنها برای  آخرت می باشد،  جدیداً  ثابت شده،  نماز وقت اذان صبح   به خصوص اگر درمسجد وبه جماعت خوانده شود،  در سلامت، آرامش  وشادابی انسان نقش ایفا می کند. به هر صورت نا آرامی روحی ناشی از خلاء معنوی می باشد که فرد برای آرامش به سیگار ومواد مخدر،  روی می آورد؛  خداوند افراد  دارای معنویت و عاری از آن  را  این گونه مقایسه می فرمایند" آیا ندیدی چگونه خداونه « کلمه طیبه وانسان نیک » را به درخت پاکیزه ای تشبیه کرده که رییشه آن «درزمین» ثابت وشاخه آن درآسمان است"* " «همچنین کلمه خبیثه وانسان ناپاک» را به درخت ناپاکی تشبیه کرده  که از روی زمین بر کنده شده وقرار وثباتی ندارد: سوره ابراهیم آیه 24 و26" :  این که می فرماید،  قرارندارد، یعنی ناآرم است،   ولذا گرایش به مواد مخدر صرفاً برای آرامش است، که باید دید چه کسانی به  سیگار ومواد گرایش دارند،  درمورد این که  ایمان وتقوا چگونه باعث آرامش می شود وکسی که آرامش دارد مسلم به فشار خون  و امثال آن گرفتار نخوادشد،  خداوند می فرماید" کسانی که ایمان آوردند واعمال صالح انجام دادند ونماز را برپا داشتند وزکات را پرداختند، اجرشان نزد پروردگارشان است؛  ونه ترسی برآنهاست ونه غمگین می شوند: بقره آیه 277" :  این نوع آیه تعریف خدا وند از بندگانی دارای آرامش ...،  بیش از یازده  بار در قرآن تکرار شده است؛  که واقعاً  قابل توجه است،  خداوند چگونه  بنده را تعریف می کند.

      این مطلب را خیلی جاها توضیح داده ام که همه  دستورات اسلام برای سلامتی روح  وجسم می باشد واین روح وجسم سالم است، که  بستری مستعد می باشد،  برای کسب ارزشهای مادی ومعنوی،  ولذا آیات زیادی داریم که سلامت روح  وجسم هردو را باهم مورد توجه  قرار داده است " بخورید و بیاشامید ولی اسراف وزیاده روی نکنید که خدا  اسراف کنند گان را دوست  ندارد:  اعراف آیه 31" :  قسمت اول آیه کاملاً  طبی  وقسمت  دوم اخلاقی؛  این قبیل آیات را درکتاب ( طب درقرآن ) دسته بندی کرده  وتوضیح  داده ام،  ودریک  نگاه  همه آیات وروایات طبی هستند، آنها که برای سلامت جسمی هستند، سلامت جسم درسلامت روح هم اثر دارد وآنها که برای سلامت روح اخلاقی...  هستند،  روح سالم است که ما می توانیم جسمی سالم داشته باشیم . ودریک کلام  اگر  فرض کنیم آخرتی وجود ندارد  باز رعایت دستورات اسلام است که می توان، این چهار روزه دنیا،  یک لقمه نان  راحت خورد وشب با آرامش و راحت خوابید و با هر مشکل،  بیماری  وغم وغصه ... دست  وپنجه  نرم  کرد وبرهمه غالب شد  وزندگی شادی را برای خود به وجود آورد، چون دست خود انسان است نه تنها دست خدا وند چون  خدا  مواد اولیه ونقشه  ساخت این بنا را  داده است  ولی  چطور ساختن آن  با ماست

                *

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن ۱۳۸۹ساعت 9:7  توسط منصور هاشمی دامنه  |